Profigreenkeeper - Zakladanie trávnikov a projektovanie záhrad - Výhody gabiónov

e-shop

Prihlásenie

Meno

HesloNie ste členom?
Kliknite sem
a zaregistrujte sa.

Zabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.

Video galéria

Náhodný obrázokRozšírenie súkromného greenu

Výhody gabiónov

Flexibilita: Pokiaľ sú gabióny podrobené striedavej sile ťahu a tlaku, ich vnútorná konštrukcia ich umožňuje skôr deformovať ako zlomiť. To zabraňuje strate konštrukčnej efektívnosti a účinnosti. Pri klasických stavbách by deformácia v podklade alebo v základoch, bola chybou, naopak pri gabiónoch je odolávanie napätiu ich funkčnou vlastnosťou, čo je v skutočnosti ich výhoda.

 

Sila: Odkedy sú gabióny spojené ako jednoliata obrovská jednotka, drôtené pletivo je pod napätím extrémne silné. Obal z pletiva nie je len obalom (kontajnerom) pre kamennú výplň, ale posilňuje a stužuje celú koštrukciu. Ďalšia sila sa dosahuje použitím vertikálnej membrány. Tieto membrány sú pripevnené k základu gabiónov tak, aby obmedzili vnútorný pohyb kamennej výplne a poskytli ďalšie posilnenie a vystuženie. Efektívnosť gabiónov ich vekom neklesá, naopak sa v skutočnosti zvyšuje. Počas rannej doby používania sa napr. piesok, čiastočky hliny a rastliny zbierali v kamennej výplni, aby utvorili prirodzenú a stálu štruktúru zloženia, pričom sa zlepšovali prirodzené životné prostredie.

 

Priepustnosť: Intersticiálne priestory v kamennej výplni nachádzajúce sa v košoch poskytujú vysoký stupeň priepustnosti celej konštrukcie. Tým sa eliminuje potreba výstavby odvodňovacieho drenážneho systému, ktorý by bol potrebný pri klasických izolovaných stavbách. Takýmto spôsobom sa predchádza nahromadeniu hydrostatického tlaku, v gabiónových stavbách.

 

Ekonomika: Pletivá gabiónov sú lacnejšie ako väčšina stavebných materiálov. Výplň z triedených kameňov je zvyčajne dostupná na mieste. Je možné použiť odpadový materiál, ako je drvený betón, tehly škridla a pod. Po dokončení je gabiónová konštrukcia okamžite plne zaťažená, bez čakacej doby jedného mesiaca, ktorá sa zvyčajne spája s betónovými konštrukciami. Gabiónové konštrukcie sú prakticky bezúdržbové.

 

Variabilita a rýchlosť: Gabiónové ploty a múry je možné rozoberať, presťahovať a meniť podľa potreby. V prípade zmien v prestavbách plotov odpadá manipulácia so stavebným odpadom ako je tomu pri klasických murovaných stavbách. V prípade, že je múr stavaný z vopred pripravených gabiónov sú hotové ploty v priebehu niekoľkých dní alebo hodín. Navyše gabióny sa dajú stavať aj v prípade nepriaznivého počasia ako je dážď a mráz.

.

Vygenerované za: 0.03 sekúnd
4,743,268 návštev