Profigreenkeeper - Zakladanie trávnikov a projektovanie záhrad - Čo sú gabióny?

e-shop

Prihlásenie

Meno

HesloNie ste členom?
Kliknite sem
a zaregistrujte sa.

Zabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.

Video galéria

Náhodný obrázokČistenie jazierok

Čo sú gabióny?

gabionGabióny sú koše z drôtenej tkaniny, rovnomerne rozdelené, rôznej veľkosti a sú prepojené s inými podobnými kontajnermi. Sú naplnené kameňom, aby vytvorili flexibilné, priedušné, monolitické konštrukcie, ako sú oporné múry na zadržanie zeme, morské hrádze, obloženia kanálov, obloženia hrádzí.


Najčastejším inžinierskym použitím gabiónov je stabilizovať brehy alebo svahy proti erórii. Ostatné použitie zahŕňa stavbu oporných múrov, dočasných protipovodňových valov, stavbu malých priehrad, reguláciu tokov riek, a stavbu odtokových kanálov. Gabióny sa tiež používajú ako prekážky pre ryby v malých potokoch.


Gabiónové koše majú určité výhody oproti voľným zásypom z kameňa, pretože je možné ich modulovať a stavať do rôznych tvarov, ale sú tiež odolné voči tečúcej vode. Gabióny majú tiež výhody v tom, že na rozdiel od viacerých pevných konštrukcií, sa dokážu prispôsobiť pohybom zeme, môžu pohlcovať energie z tečúcej vody. Ich sila a účinnosť sa môže v niektorých prípadoch postupne zvyšovať, tým že zemina a vegetácia vyplnia priestor a posilnia tak štruktúru gabiónových stavieb. Gabióny sa niekedy používajú na zadržiavanie kameňov ktoré môžu padať z útesov alebo prudkých svahov a môžu tak ohroziť cestnú premávku.


Trvalá príťažlivosť gabiónov spočíva v ich prirodzenej flexibilite. Sú celkom iné od pevnej alebo väčšinou pevnej konštrukcie, ktorá môže viesť ku katastrofickému zlyhaniu, keď nastanú nepatrné zmeny v ich základoch. Gabiónové konštrukcie sú vysoko priedušné a fungujú ako osamostatnené jednotky.

.

Vygenerované za: 0.03 sekúnd
4,743,273 návštev