Profigreenkeeper - Zakladanie trávnikov a projektovanie záhrad - História gabiónov

e-shop

Prihlásenie

Meno

HesloNie ste členom?
Kliknite sem
a zaregistrujte sa.

Zabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.

Video galéria

Náhodný obrázok

čerpadlá pre závlahu
čerpadlá pre závlahu
Výstavba golfového ihriska

História gabiónov

Vznik a história gabiónov.


Erózia je problémom, ktorý pretrváva od nepamäti až do súčasnosti, gabióny sa ukázali ako trvalým stavebným riešením tohto problému v celom svete. Najskoršie použitie gabiónových konštrukcií bolo na ochranu brehu pozdĺž rieky Níl, asi pred 7000 rokmi. Od tej doby sa gabióny vyvinuli z košov tkaných z rákosia, ktoré boli často používané na vojenské účely, až na súčasné kontajnery, ktoré sú vyrábané z rôznych druhov kvalitnej ocele.Vojenské využitie.


gabion+Z histórie vieme, že najprv sa výdobytky vedy a techniky využívali najmä na vojenské účely. V stredoveku sa gabióny používali ako okrúhle klietky s otvoreným vrcholom a dnom. Vyrobené boli z prútia a naplnené zeminou sa používali ako vojenské opevnenia. Tieto skoré vojenské gabióny sa používali na ochranu poľných delostrelcov. Koše z prútených materiálov boli ľahké, relatívne ľahko a pohodlne sa v nich prenášala munícia, a to najmä v prípade, že boli vyrobené v niekoľkých priemeroch aby sa zmestili jeden do vnútra druhého. V mieste použitia v teréne, mohli byť rýchle postavené, naplnené hlinou a vytvorili tak efektívny múr okolo zbrane. Počas Americkej občianskej vojny gabiónové koše slúžili ako vojenské opevnenia. Boli vyrobené z vŕby, ktorá mala valcový tvar a boli naplnené pieskom. Tieto koše boli extrémne silné a dokázali ochrániť vojakov od  striel z muškiet a kanónov. Prípadne boli tieto koše naplnené vlnou a slamou, a boli skotúľané dolu svahom do postupujúcich vojakov. Dnes sú gabióny často využívané k ochrane operačných základní, aby chránili vojakov proti výbušninám, úlomkom, nepriamym ohňom, alebo delostreleckou paľbou.Slovo gabión pochádza z talianskeho gabbione, čo znamená "veľká klietka". Gabióny sú sieťové koše, boxy alebo klietky naplnené pôdou alebo štrkom, ktoré sa používajú v stavebníctve, pri stavbe ciest a na vojenské použitie.


Prvé gabiónové konštrukcie z oceľového drôtu boli vytvorené pomocou vriec v 1893, slúžili na opravu škôd spôsobených eróziou na rieke Leno v Casalecchio di Reno v severnom Taliansku. Moderné gabiónové boxy (krabice), ktoré majú obdĺžnikový tvar, boli vyvinuté začiatkom 1900 a ukázali sa byť užitočné na kontrolu erózie pôdy a renovačných stavebných prácach pri riekach.

.

Vygenerované za: 0.03 sekúnd
4,743,276 návštev