Profigreenkeeper - Zakladanie trávnikov a projektovanie záhrad - Zakladanie trávnika

e-shop

Prihlásenie

Meno

HesloNie ste členom?
Kliknite sem
a zaregistrujte sa.

Zabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.

Video galéria

Náhodný obrázokZáhrada Feng Šuej

Zakladanie trávnika

Zakladanie trávnika je zložitý technologický proces, pozostávajúci z celého radu opatrení a operácií závislých od podmienok prostredia. Trávniky sú vytrvalé porasty, ktoré zostávajú na stanovisku niekoľko desiatok rokov, sú nákladné na založenie a náročné na údržbu.

Spôsoby zakladania trávnikov:

- Výsevom
- Mačinovaním (kladením dopestovaných kobercov)

Zakladanie trávnika výsevom je najčastejší a relatívne ekonomicky najlacnejší spôsob založenia trávnika. Od výsevu až po plné funkčné uplatnenie takto založeného trávnika uplynie pomerne dlhé obdobie, do ktorého vstupuje často mnoho negatívnych faktorov. K zakladaniu trávnych plôch sa väčšinou používa zmes tráv. Zmyslom zostavovania trávnych zmesí je, aby sa čo najrýchlejšie vytvoril trávnatý porast požadovaných vlastností. Správny výber trávnej zmesi závisí od toho, na aký účel sa bude trávnik využívať.

Pre klíčenie trávnych semien je najvhodnejšia rovnomerná vlhkosť pôdy a teplota od 8°C. Naklíčené osivo nesmie zaschnúť, preto ak začneme s umelou závlahou pôdy, je potrebné pôdu pravidelne zavlažovať tak, aby bola stále rovnomerne vlhká, ale aby nedošlo k vyplaveniu osiva. Pred aplikovaním osiva je potrebné dodať pôde všetky živiny, ktoré sú dôležité pre rast trávy.

Rizikom pri tomto spôsobe zakladania trávnika je nebezpečenstvo prudkých dažďov, ktoré spôsobuje eróziu pôdy a splavovanie semena. Najväčším problémom býva, že pri klíčení semena zároveň klíči aj mnoho jednoročných burín. Nie je vhodné v tomto období chodiť po trávniku a vytrhávať tieto buriny. Pokiaľ sme už nevedeli zabrániť odburineniu pôdy pred výsevom, počkáme kým trávne semeno vyklíči aj s burinami a potom ho chemicky odstraňujeme. Pri výseve treba použiť väčšie množstvo semena, lebo časť výsevu skonzumuje vtáctvo. V prípade, že trávne osivo z rôznych dôvodov vyklíči nerovnomerne, je potrebné prázdne miesta dosiať novým osivom. U trávnikov zakladaných výsevom je potreba intenzívnejšej starostlivosti v počiatočnom štádiu a vyššie náklady na chemické prípravky. V konečnom dôsledku môžu byť náklady na vysievaný trávnik rovnako vysoké ako trávnik zakladaný mačinovaním.

Založenie trávnika mačinovaním: Kladenie trávnatých kobercov sa používa v západných krajinách už od polovice 20.storočia. Prípravu pôdy pod mačinu musíme previesť podobne starostlivo ako pri zakladaní trávnika výsevom. Pôda musí byť dostatočne zásobená živinami a odburinená od vytrvalých plevelov. Trávne mačiny sú produkty podliehajúce rýchlej skaze, preto ich je potrebné čo najskôr použiť. Trávne koberce, či už sú obdĺžnikové, štvorcové alebo pásy, kladieme tak, aby sa nestretali štyri rohy. Pokiaľ sa nám stane, že medzi pásmi sú medzery, vyplníme tieto ľahkou humusovou zeminou. Po položení pásy zavalcujeme a dostatočne zavlažíme. Najvhodnejšie obdobie pre zakladanie trávnika mačinovaním je koniec leta a jeseň, keď už nie je veľmi teplo a je dostatok zrážok, ale nevylučujú sa ani iné mesiace behom vegetačného obdobia. Po prvom mesiaci trávne koberce prihnojíme, a začneme kosiť až keď výška trávy dosiahne 50 mm.
Kladenie hotovej mačiny má niekoľko výhod: rýchlosť, okamžitý estetický efekt alebo vytvorenie novej polochy pôdy zabraňujúcej vodnej alebo veternej erózii, odpadajú problémy s odburiňovaním po výseve, nemusíme sa zdržiavať zostavovaním trávnych zmesí, možnosť okamžitej regenerácie poškodených plôch.

.

Vygenerované za: 0.03 sekúnd
4,743,253 návštev