Záhradné jazierko v zime
Pridal admin dňa January 06 2010 21:23:58

ice freeV zime, počas mrazov sa vytvorí na hladine tenký ľadový povrch, ktorý so silnejúcim mrazom zosilňuje aj svoju hrúbku. Vďaka tomu neprichádza k styku vody so vzduchom, pretože ľadová vrstva je perfektne tesná a zabraňuje styku vody so vzduchom. Z tohto dôvodu dochádza k dvom veciam, kvôli ktorým je dôležité vykonať zazimovanie záhradného jazierka.


Podrobné novinky

Za prvé sa znižuje obsahu kyslíku vo vode, pretože cez zamrznutú vodnú hladinu nedochádza k výmene plynov medzi vodou v jazierku a vzduchom nad jazierkom.


Za druhé je potrebné odvetrávanie kalových plynov, ktoré v nádrži vznikajú biologickým rozkladom zvyškov rastlín, výkalov z rýb. Táto zmes kalových plynov z vody vytláča kyslík a zároveň pôsobí vo vode ako rozpustený jed. Pokiaľ sa pod ľadom objavujú biele bubliny z plynu, je už neskoro. Voda je už plynom nasýtená, a ľad už nedokáže absorbovať plyn a ten sa kotúľa v bublinách tesne pod ľadom.


V tom lepšom prípade, keď nie sú v jazierku ryby, nepríde k úhynu, aj tak je však vhodné tento problém v nádrži riešiť preto, aby bola udržaná správna mikroflóra v nádrži.

plavak


Pre zazimovanie jazierka a odvetranie plynov z jazierka používame lacný, a prevádzkovo nenáročný rozmrazovač Ice free 20, ktorý dokáže každé záhradné jazierko spoľahlivo a na určenom mieste zbaviť ľadu  a tak zachrániť ryby pred udusením a to bez nutnosti rozbíjania ľadu vo vodnej nádrži v zime  a mraze.

Viac informácií o čerpadle sa dozviete v našom eshope v sekcii Doplnkový tovar pre jazierka.