Aerifikácia trávnikov
Pridal admin dňa May 07 2011 18:19:18

aerifikácia trávnikaUtlačené trávne plochy neprepúšťajú vzduch ku koreňom, takže trávy zaostávajú v raste, neťahajú sa do hĺbky a trávnik vykazuje nízku odolnosť voči stresu. Aby sa tomu zabránilo, je potrebné prevzdušnenie trávnika.Na Slovensku nie je táto metóda veľmi známa, respektíve často používaná. Nezriedka vznikajú rôzne protichodné  informácie, nedorozumenie a často bývajú kladené otázky, na ktoré sa Vám pokúsime odpovedať.


Prečo by sa mal trávnik prevzdušniť?

Pre trávniky je spoločné, že si v priebehu roka vytvoria vrstvu trávnej stariny – plste. Starina, na povrchu aj pod povrchom, je škodlivá pre celkový vývoj trávnika, pretože obmedzuje pohyb vody, vzduchu a živín v pôde.


Čo získa môj trávnik prevzdušňovaním?

Aerifikácia dutými hrotmi „štupľovanie“ je najúčinnejší spôsob ako zbaviť trávnik stariny pomocou dierovania tisícov jadier z trávnikov. Táto činnosť zmenšuje plsť na povrchu trávnika, zatiaľ čo v tej istej dobe sa zhutňuje pôda v koreňovej zóne (bežne je to známe ako podpovrchové zhutňovanie).
Podrobné novinky

Ako viete, že môj trávnik potrebuje prevzdušniť?

Berieme si množstvo vzoriek pôdy z trávnika a potom meriame hĺbku stariny. Keď je vrstva plste neprijateľne hlboko alebo sa zároveň vytvára nadmerné zhutňovanie, vtedy odporúčame prevzdušnenie.


Prečo odporúčate aerifikáciu „štupľovaním“ namiesto prepichovania?

Podľa našich skúseností je aerifikácia najúčinnejšia a dobre prevzdušňuje zhutnené trávniky. Prepichovanie nie je také účinné a umocňuje zhutnenie.


Ako často potrebuje môj trávnik prevzdušniť?

Na to neexistuje pravidlo. Vykonávame prevzdušňovanie trávnika vtedy, keď to potrebuje. Veľa zákazníkov však chce mať svoj trávnik prevzdušnený ako súčasť ich každoročného plánu údržby trávnika.


Môžete uskutočniť scarifikáciu alebo vertikutáciu v ten istý deň ako prevzdušnenie?

Áno, možeme.


Je nutné pieskovanie po aerifikácii?

Nutné nie je. Avšak odporúčame vykonať pieskovanie na zlepšenie pôdnych podmienok. Výnimkou je, keď je trávnik založený na ťažkých ílovitých pôdach vtedy je pieskovanie skutočne potrebné. Pieskovaním je možné vyrovnať nerovnosti v trávniku.

 

 

V prípade záujmu o naše služby nás možete kontaktovať emailom: asistent@profigreenkeeper.sk alebo telefonicky: 0908 716 007